Školska užina ne mora da bude komplikovana da bi bila zdrava i zasitna. Bitno je da dete dobije nešto hranljivo što može lako da pojede u školi.
Najbolje je koristiti ono što već imamo kod kuće. Kada znaš par jednostavnih kombinacija, priprema užine postaje brza i bez stresa.
U nastavku su ideje koje često koristim i koje su se pokazale kao praktične.
1. Hleb sa sirom i povrćem
Najčešće spremim parče hleba sa mladim sirom, a ponekad dodam i malo sitno seckane paprike ili krastavca.
Hleb najčešće bude domaći ili kupim neki integralni iz pekare. Važno mi je da užina ne bude suva, pa ponekad stavim i kašičicu pavlake da bude kremasto.
Ako imam više vremena, napravim male trouglove ili rolne da bude zanimljivije. Uz to ubacim i par čeri paradajza u kutijicu.
Zdravo je, zasitno i lako se nosi u rancu. Ako dete ne voli povrće, možeš ga naseckati sitno pa pomešati sa sirom. Tako ga lakše prihvate.

2. Voće i orašasti plodovi u kutiji
Ovo je užina koju često spremam kad žurim. U malu kutijicu ubacim jabuku isečenu na kriške, par oraha ili badema, i ponekad nekoliko suvih kajsija.
Ako je banana pri kraju zrenja, i nju ubacim jer je slatka i deca je vole. Bitno je samo da ne bude previše orašastih plodova jer mogu biti teški za stomak.
Voće im da energiju, a orašasti plodovi ih drže sitim do ručka. Sve se brzo spakuje kutije za hranu i dete može da jede bez prljanja ruku.
3. Integralni sendvič sa jajima
Kad imam kuvana jaja od prethodnog dana, napravim brzinski sendvič. Ugnječim jaje viljuškom, dodam malo pavlake, soli i bibera.
Mažem na integralni tost i ubacim par listića zelene salate. Ako imam vremena, napravim sendvič u obliku srca ili zvezde pomoću kalupa za testo – to deci uvek bude zanimljivo.
Ovaj sendvič je odličan jer jaje daje dosta snage, a integralni hleb ih lepo zasiti. Umotam u papir ili stavim u kutiju i ne brinem da li će se prosuti.
4. Jogurt sa ovsenim pahuljicama
U malu plastičnu čašu sipam jogurt, dodam šaku ovsenih pahuljica i nekoliko komadića voća – najčešće bananu ili jabuku.
Nekad dodam i malo meda ako voće nije dovoljno slatko. Ovas lepo nabubri i sve se poveže do časa užine.
Ako znam da dete jede ranije, sipam pahuljice tek ujutru da ostanu hrskave. Ovo je super za decu koja vole mlečne obroke, a ne vole sendviče.
Uvek pripremim poklopac da ne iscure dok nose u rancu.

5. Pita od krompira ili sira
Kad pečem pitu za ručak ili večeru, uvek ostavim jedno parče za užinu. Bilo da je sa krompirom, sirom ili zeljem – sve prolazi.
Uvijem u foliju i stavim u kutijicu. Ako ostane hladna, opet je ukusna i ne gubi ništa. Deca vole poznate ukuse, pa im ovako nešto uvek prija.
Ako pravim mini-pite u kalupima za mafine, još je zgodnije za poneti jer ne mrvi i ne raspada se. Ovakva užina traje duže i ne mora da se sprema svakog jutra.
6. Palačinke bez šećera
Kada ostane palačinaka od prethodnog dana, obično jednu napunim krem sirom, domaćim džemom ili kikiriki puterom.
Bitno mi je da ne bude previše slatko, pa ne stavljam dodatni šećer. Ponekad ih urolam kao sarmice i presečem na pola.
Tako ih lakše pojedu i bez mnogo muke. Ako dete više voli slano, filujem sirom i malo šunke. Palačinka je praktična jer se lako pakuje i ne pravi haos u rancu.
Kad god ne znam šta da spakujem, palačinka je spas.
7. Domaći mafini sa bananom
Kad se skupi zrela banana, napravim brze mafine. Sameljem bananu, dodam jaje, malo brašna, prašak za pecivo i po želji malo cimeta.
Ako imam čokoladne kapljice, ubacim i njih. Sve se zamuti i peče 20 minuta. Uvek pravim manju meru, taman za par dana.
Spakujem po jedan mafin u kesicu ili kutiju i dete ima zdravu užinu. Ovi mafini nisu preslatki, a opet im zamirišu na nešto domaće i fino.
Super su i kad dete ne voli sirovo voće.

8. Šaka suvog grožđa i keks od ovsenih pahuljica
Kad mi treba nešto jednostavno, dam im šaku suvog grožđa i dva domaća keksa od ovsenih pahuljica. Keks pravim sa bananom, ovsom i malo ulja, bez dodatnog šećera.
Ponekad dodam suvo voće unutra. Ova kombinacija im je slatka, ali nije teška. Suvo grožđe daje brzinu, a ovseni keks drži sitost.
Dete može da gricne kad mu odgovara, bez mrvica i razmazivanja. Dobro se pakuje i ne kvari se lako, pa može i dan unapred.
9. Štapići od povrća sa humusom
Ako imam svež krastavac, šargarepu ili papriku, isečem ih na štapiće i spakujem uz malu kašiku humusa.
Humus pravim kod kuće od kuvanih leblebija, malo limuna, maslinovog ulja i soli. Sve se izblendira i čuva u frižideru par dana.
Deca vole da umaču štapiće i tako lakše pojedu povrće koje inače preskoče. Ako dete ne voli humus, možeš staviti krem sir ili neki drugi namaz koji voli.
Bitno je da je sve spremno za par minuta.
@maja_jalsovec Humus je zaista jedna od najjednostavnijih stvari za napravit pa nema razloga da ga i vi ne napravite Sastojci konzerva slanutka žlica tahini paste 4 5 žlica masl ulja jedan češnjak malo limuna malo soli kockice leda Blendajte sve sastojke s time da kockice leda dodajte jednu po jednu svakih 30 do 40 sek. #recept #jednostavnirecepti #humus #slanutak #namaz
10. Mini burek sa spanaćem
Ponekad uveče napravim male bureke sa spanaćem i sirom u korama. Uvijem ih kao male rolnice i pečem u rerni.
Ohlade se do jutra i lako se pakuju. Ovi mini bureci su super jer imaju i povrće i mlečni proizvod, a deci su ukusni.
Ako dete ne voli spanać, možeš napraviti varijantu sa sirom ili krompirom. Umotani su tako da se ne mrve previše i lako se pojedu rukom.
Zgodno je za poneti i ne zauzima puno mesta u torbi.
Nadam se vaša deca uživaju u zdravom obroku
Dobra užina ne zahteva mnogo vremena ni skupih sastojaka. Važno je da bude jednostavna, hranljiva i da je dete rado jede.
Uz malo planiranja, užina može da se sprema ujutru za nekoliko minuta. Sve što ti treba uglavnom već imaš u kuhinji.
Nadam se da će ti ove ideje pomoći da užine postanu lakši deo dana.